Motoričko planiranje i organizacija
Nov 08, 2021 11:36 am
Ovaj newsletter obavještavat će vas o aktivnostima, novostima i svim ludim idejama koje Marti padaju na pamet. Možete očekivati i osvrte na korisnu literaturu te prijedloge aktivnosti za vaše mališane.
Ako mene pitate, nema planiranja bez motoričkog planiranja i nema učenja bez motoričkog učenja!
Područje pomalo zaboravljeno, zapostavljeno i prepušteno stručnjacima drugih područja jer mi smo kao tu kako bi spremili djecu za školu.
KRIVO!
Edukacijski rehabilitator kao odgojitelj, terapeut, učitelj ili član stručnog tima svakako ima obvezu "pogledati" vještine motoričkog planiranja i organiziranja djeteta te kreirati pripadajući plan poticanja psihomotorike koji će doprinijeti boljem motoričkom planiranju i organizaciji djeteta.
Osobit se naglasak treba staviti kod djece s poremećajima iz spektra autizma kod kojih je ovo područje i više nego zaboravljeno.
KAKO DOLAZI DO TEŠKOĆA PSIHOMOTORIČKOG RAZVOJA DJECE S POREMEĆAJIMA IZ SPEKTRA AUTIZAM?
Teškoće psihomotoričkog razvoja, koje za posljedicu imaju lošu motoričku organizaciju i planiranje, rezultat su perceptivne dezorganizacije. Iako perceptivni putevi djece nisu oštećeni te ne postoji oštećenje osjetilnih organa ili njihovih centara u mozgu, obrada, šifriranje i odgovor na podražaje "izvana" nešto je drugačiji.
Djeca s poremećajima iz spektra autizma mogu imati poteškoća u perceptivnoj reaktivnosti – moduliranjem informacija iz okoline, u obradi perceptivnih podataka koje prime te u stvaranju i nizanju odgovora – voljnim kretanjem svoga tijela.
Perceptivne teškoće onemogućuju prikladno strukturiranje slike o vlastitom tijelu, posebno u smislu cjelovitosti i organizaciji dijelova tijela. Takvo stanje djeci onemogućuje skladno i integrirano djelovanje u sredini, djeca nemaju razvijenu dobru sliku tijela te čest je izvor frustracije i nezadovoljstva kod djece.
Teškoće se često očituju kao; teškoće samoregulacije i regulacije pokreta, nedostatak ravnoteže ili narušena ravnoteža, slaba regulacija brzine, snage i usmjerenosti pokreta, slaba usklađenost pokreta, djeca odaju dojam nespretnog djeteta ili djeteta koje je previše aktivno, imaju teškoće prostorno vremenskog strukturiranja pokreta.
Upravo zato, potrebno je uvrstiti program poticanja psihomotoričkog razvoja u svakodnevni rad s djecom s poremećajima iz spektra autizma.
CILJ poticanja jest stjecanje svijesti o vlastitom tijelu i odnosima u prostoru te razvijanje sposobnosti usmjerene i svrhovite motoričke aktivnosti. Aktivnosti se odvijaju kao poticanje perceptivnih i motoričkih sposobnosti te fine motorike.
Program poticanja, osnovne informacije i nekoliko aktivnosti možete naći u našem programu S Martom kroz godinu.
Ukoliko niste, a htjeli bih biti dio našeg programa svakako nam se javite na mail gdje možete dobiti više informacija o samom programu.
Prijedloge aktivnosti možete pratiti i na našem Instagram i Facebook profilu.
Pozdravlja vas Marta do nekog novog "tipkanja".