Aktuelni saveti za zaštitu i ishranu bilja | GALENIKA - FITOFARMACIJA

Mar 27, 2025 12:01 pm

Dobar dan ,


Zadovoljstvo nam je da u nastavku mejla sa Vama podelimo aktuelnosti sa terena i predstavimo rešenja iz naše palete proizvoda za probleme koje poljoprivredni proizvođači imaju u ovom periodu 😊


Prvi tretman PŠENICE

Na pojedinim lokalitetima uočeno je prisustvo ekonomski najznačajnijih bolesti pšenice, a značajno je i prisustvo korova. Zbog toga poljoprivrednim proizvođačima preporučujemo da obiđu useve pšenice i da, kada to vremenski uslovi dozvole, URADE PRVI TRETMAN PŠENICE.


Za zaštitu PŠENICE u prvom tretmanu preporučujemo primenu proverene kombinacije preparata:

image Herbicid OCTANUS

image Fungicid PYLON

image Insekticid POLUX

image FOLIGAL TURBO P


image


FOLIGAL TURBO P je specijalizovan preparat za primenu u usevu pšenice. U sastavu sadrži čitav kompleks biostimulatora, odlično izbalansiran odnos makro (azot i kalcijum) i mikro elemenata (bakar, cink i mangan) - elemenata koji učestvuju u izuzetno važnim procesima kroz koje prolazi pšenica



Suzbijanje DIVLJEG OVSA i drugih uskolisnih korova u usevu PŠENICE

Rešenje za divlji ovas, engleski ljulj i druge uskolisne korove u usevu pšenice je PAMPAS, herbicid na bazi aktivne supstance PINOKSADEN.


PAMPAS se primenjuje kada je usev pšenice u fazi od 2 lista do pojave zastavičara, a korovi u fazi od 3 lista do prvog kolenca. Količina primene je od 0,6 do 1,2 l/ha.


Pored divljeg ovsa i engleskog ljulja, efikasno suzbija i mačji repak, stršeću rosulju, svračicu, italijanski ljulj i druge uskolisne korove u usevu pšenice.


Najveću efikasnost ima kad se primeni u veoma ranoj fazi porasta uskolisnih korova!


image



Zaštita SEMENA od žičnjaka i grčica

Zemljišne štetočine mogu izazvati velika oštećenja na tek posejanim semenima šećerne repe, kukuruza i suncokreta. Kako bi obezbedili siguran rast i razviće gajenih useva, neophodno je da uz setvu primenite granulisane insekticide.


Najveća opasnost za tek posejano seme predstavljaju larve skočibuba i gundelja (žičnjaci i grčice).


Preporuka za zaštitu semena od zemljišnih štetočina je preparat TEKTON


image


TEKTON efikasno i lako suzbija pomenute insekte i na taj način obezbeđuje neometano klijanje semena i napredovanje mladih biljaka kukuruza, suncokreta i šećerne repe.


Izaziva trenutno trovanje larvi i brzo uginuće žičnjaka i ostalih zemljišnih štetočina. Praktično je nerastvorljiv u vodi, pa nema opasnosti od njegovog spiranja i gubitka aktivne materije usled razblaživanja.


Količina i vreme primene insekticida TEKTON:

imageKukuruz i suncokret: Količina primene je 7 - 10 kg/ha. Upotrebljava se istovremeno sa setvom, u zonu reda gajene biljke.


imageŠećerna repa: Količina primene je 5 kg/ha, a vreme i način primene je istovremeno sa setvom, u zonu reda gajene biljke.



Suzbijanje korova u početnim fazama razvoja KUKURUZA

Preporučuje se setva kukuruza u periodu od 5. do 25. aprila.

Početak setve najviše zavisi od temperature, pripreme terena, padavina i operativnosti ratara.


Za suzbijanje uskolisnih i širokolisnih korova u početnim fazama razvoja kukuruza preporučujemo herbicid ASTRID.


image


Herbicid ASTRID se primenjuje od setve, a pre nicanja (PRE-EM) ili od nicanja do 3. lista kukuruza. Ima fleksibilno vreme primene, šta je veoma značajno, jer poljoprivrednici sve češće moraju da pomeraju tretiranja zbog vremenskih uslova. Količina primene je 0,4 l/ha.


Ima folijarno i zemljišno delovanje na korove. To znači da efikasno suzbija iznikle korove, ali i korove koji tek klijaju i niču. Suzbija uskolisne i širokolisne korove u usevu kukuruza - divlji sirak iz semena, proso korovsko, ambroziju, bocu, pepeljugu, pomoćnicu, štir, lipicu, poponac, gorušicu i mnoge druge korove.


ASTRID ima izuzetno svojstvo da se ponovo aktivira nakon padavina. Na taj način ima produženo zemljišno delovanje na korovske biljke u kukuruzu.

Ima sposobnost "da dugo čeka kišu", šta je veoma važno s obzirom na sve duže sušne periode u našim atarima.


ASTRID sadrži DVE AKTIVNE SUPSTANCE različitog mehanizma delovanja (izoksaflutol + tienkarbazon-metil) i PROTEKTANT.


Zaštita KOŠTIČAVIH VOĆAKA od prouzrokovača MONILIZA u fenofazi cvetanja

Tokom faze cvetanja u uslovima veće vlažnosti, stvaraju se povoljni uslovi za razvoj bolesti. Do infekcije dolazi kada je cvet otvoren, a infekcija se može ostvariti preko žiga i stubića tučka.


image


Sušenje grančica i cvetova se manifestuje odmah posle cvetanja kao karakterističan simptom ovog prouzrokovača bolesti. Mladari procvetaju, ali tada cvetovi naglo menjaju boju u smeđu, dolazi do nekroze i propadanja. Kao posledica sušenja cvetova izostaje formiranje ploda.


Infekcija se može ostvariti nakon 3 - 4h vlaženja cveta u temperaturnom opsegu 22 - 25°C, kao i na temperaturama ispod 10°C ukoliko vlaženje cveta traje najmanje 24h.


Ukoliko su tokom cvetanja niže temperature primenite preparat PEHAR


Ukoliko su tokom cvetanja više temperature primenite AKORD ili SEKVENCA


Još AKTUELNIH SAVETA za zaštitu i ishranu bilja

imagePosle rasađivanja zaštitite PARADAJZ U PLASTENIKU od prouzrokovača bolesti i štetnih insekata primenom kombinacije preparata PROMESA + CRUX + TALENT


image Posle setve, a pre nicanja zaštitite KUKURUZ ili SUNCOKRET od korova primenom kombinacije herbicida BASAR + REZON


image Za suzbijanje jednogodišnjih korova u usevu KROMPIRA nakon sadnje, a pre nicanja primenite preparate ZANAT + VELTON WG


Nadamo se da Vam je ovaj mail od koristi 😊

 

Ukoliko imate pitanja u vezi naših preparata ili sugestije i predloge kako da mejlovi budu još korisniji za Vas, pišite na mail aleksandra.pajovic@fitofarmacija.rs

 

Naredni mail sa aktuelnostima sa terena možete da očekujete sledeće nedelje. Do tada, želimo Vam uspešnu radnu nedelju.

 

Lep pozdrav,

Aleksandra

GALENIKA - FITOFARMACIJA

image

www.fitofarmacija.rs

Comments