Zašto su vam knjige tako skupe?
Feb 28, 2024 8:51 am
Zašto su vam knjige tako skupe?
Moram da priznam da sve ređe dobijam ovo pitanje, ali svaki put kada ga dobijem ja se obradujem. Zato ću sa radošću iskoristiti ovaj prostor da svoju potrebu da naše poslovanje bude vama transparentnije, ovde zadovoljim.
Pre toga, volela bih i da istaknem zašto mi je važno da poslovanje bude transparentnije i vama vidljivije. Zato što mislim da zaslužujete. Drugo, zato što volim da pričam o svom poslu, pa zašto samo ličnim prijateljima kad ima toliko prijatelja Finese.
Možda kada bismo češće postavljali pitanje šta ja zapravo plaćam kada kupujem ovaj proizvod, pa makar bio i van planiranog budžeta, biste dobili i neki dodatni osećaj zadovoljstva i ponosa kada biste čuli koliko je ljudi uključeno, koliko truda i koliko plata je time plaćeno... Odgovaranjem na pitanje ovog email-a, zapravo odgovaram i na pitanje kako uopšte izgleda objaviti jednu knjigu. Ko je sve uključen iliti čije ste sve plate platili kupovinom jedne knjige?
Kada donesemo odluku da želimo neku knjigu da objavimo u Srbiji prvo zatražimo autorska prava pa se često i nadmećemo sa drugim zainteresovanim izdavačima po principu ko-da-više. Volim svoj posao ali ovaj deo procesa mi je najgori, moram da priznam. Zašto? Jednostavno, nije bitno koliko je izdavač „veliki“ već koliko će se baviti knjigom. I to kada veliki izdavači dobiju prava za knjigu samo zato što su u nadmetanju dali više novca, ne znači da će je bolje prodavati od manjih izdavača čija je niša baš tema knjige.
Nakon potpisivanja ugovora, plaćanja autorskih prava, pregovaramo i koliki će procenat svake prodate knjige ići autoru. Eto prvog elementa formiranja cene knjige koju plaćate. Računajte da često i 10% cene koju plaćate ide samom autoru.
Dalje, tražimo adekvatnog prevodioca (drugi element) za temu. Nakon prevodioca, lektor (treći) i korektor (četvrti) obavljaju svoj deo „čišćenja“ teksta uz budnu pažnju izvršnog urednika (peti). Za to vreme dizajner (šesti) priprema dizajn korice, i dodatnih ilustracija, pa na kraju prelamač (sedmi) prelama strane u format knjige koju držite u rukama. Izvršni urednik sve vreme budno nadgleda proces i daje brifove svima koji su uključeni. Marketing tim (osmi) osmišljava strategiju i planira budžet za oglašavanje. Kolege iz prodaje (deveti) ulistavaju knjigu u Narodnu biblioteku i u knjižare širom Srbije. Za to vreme knjiga se štampa (deseti) u štamparijama i pakuje za vas nakon čega se vrši distribucija (jedanaesti). Pored svih navedenih, postoji još mnoštvo „sitnih“ troškova, poreza, čuda pozantih i nepoznatih, poslovnog prostora, struje, računa, plata svih zaposlenih kao i važnog dela - naše zarade.
Kakav je osećaj kada znate da ste kupovinom jedne knjige ne samo u najavi unapredili svoj život već i finansijski uticali na toliki broj plata i honorara? Ja sam vam zahvalna.
Nikada ne odustajte od postavljanja pitanja, od radoznalosti prema proizvodima koje konzumirate i - kupujte domaće!
Glavna urednica,
Lidija Maričić