Zablude o efikasnosti

May 03, 2023 9:31 am

Zdravo,


Juče je bio praznik rada koji sam posvećeno proslavila u apsolutnom neradu, ako ne računam kuvanje i gledanje serija.


Po ko zna koji put, totalno isključivanje od mejlova, bilo kakvih razgovora i razmišljanja o poslu, donelo mi je sveže ideje, fokus i lako napisan mejl koji sada čitate.


Često isplaniram da se isključim od posla i onda oklevam da to uradim, jer “samo još jedan mejl ili dogovor, pa samo još jedna poruka, pa ću onda”, a iskustvo me svaki put podseti koliko je važno i korisno, da ne kažem: efikasno!


Poslednjih nekoliko nedelja svuda oko mene se provlačila baš - efikasnost. Klijenti su dolazili sa tom temom u najrazličitijim primerima, a i sama sam rešila da se preispitam: da li bih mogla da budem efikasnija?


Glavni utisak mi je da je tema efikasnosti mnogo više vezana za naš doživljaj o njoj i to kako se osećamo i šta mislimo o sebi u kontekstu realizacije svega što želimo, nego za same konkretne i objektivne rezultate.


Često čujem rečenicu: “Nisam dovoljno efikasan/a”. U odnosu na šta? Na koga?  


Ovo je velika zamka u koju svi lako upadnemo, jer se najčešće merimo prema idealnim uslovima koji najčešće ne postoje ili nisu za nas primenjivi u datoj situaciji. 


Drugo lice iste zablude je kada krenemo u planiranje, pa ponovimo isto: postavimo plan ne uzimajući u obzir vreme i energiju, kao i novac koji imamo da nešto realizujemo. I eto opet frustracije.


Efikasnost zahteva delovanje, akciju, realizaciju, ali isto tako promišljanje, donošenje odluka i planiranje, sazrevanje ideje, smisla i namere, za šta nam je nekad potrebno više vremena. To "sporo" vreme nam daje veliko ubrzanje, jer onda nema zastoja, dvoumljenja ili premišljanja kada krene akcija.


Istraživanja su pokazala da prevelika efikasnost na poslu vodi ljude direktno u burnout. Znači, štetno je po biznis, ako vaš tim 100% vremena radi isključivo na zadacima, bez učenja novih stvari u okviru tih zadataka, bez razgovora sa kolegama, pauze, bez izlaganja novim situacijama i iskustvima. Važnost brige o sebi i timu oslikava se direktno na finansijskim rezultatima svake firme.


Koliko sebi ostavljate vremena za svoj lični rast i razvoj, a koliko prostora za odmor?


Ako ste vlasnici biznisa, imate već nekoliko ili desetak zaposlenih, onda je važno da provodite minimalno vreme "u proizvodnji". Drugim rečima, nadam se da ste već prestali da crtate. Vaše vreme je daleko efikasnije utrošeno kada se bavite organizacijom tima, održavanjem dobrih odnosa sa klijentima i ugovaranjem novih projekata.


Važnije je šta i kako radite, nego koliko. Birajte mudro svoje dnevne, nedeljne i mesečne aktivnosti. Dajte prednost stvarima koje će vas najviše pomeriti napred ka željenim ciljevima.


Delegirajte, autsorsujte sve što može (i bolje) da uradi neko drugi.


Koliko se samo vlasnika biroa bavi nabavkom kafe, vode, sapuna i toalet papira, jer “to je samo 5 minuta”. Koliko imate sličnih sitnih aktivnosti “po 5 minuta”? One su “najopasnije”, jer deluju naivno i lako, a pojedu vreme i energiju očas posla.


Druga “opasna” katergorija je sve ono u čemu ste jako brzi i što vam lako ide, jer zanemarujete koliko zapravo na to ode vremena. Teže delegirate tu vrstu aktivnosti, jer većina saradnika nije ni blizu vašoj brzini (i kvalitetu) izrade. Umesto da uložitite vreme da naučite da delegirate, obučite svoj tim da dođu na recimo 80% vaše brzine i kvaliteta, vi ostajete “u proizvodnji”, jer vam je tako lakše. Danas sigurno jeste, a da li će tako biti za godinu ili pet?


Kao što sam na početku napisala, sve se vrti oko našeg ličnog doživljaja efiaksnosti. Stavite svoja očekivanja na papir, zajedno sa realnim okolnostima, pa osmislite izvodljiv i praktičan plan. Pratite svoj napredak po planu, a ne po inerciji svojih očekivanja. Efikasnost će biti veća, a i vaš osećaj vezano za nju.


Želim vam lep ostatak radne nedelje,

Marija



image

ARHITEKTURA BIZNISA

POSLOVNI KONSULTANT, TRENER I KOUČ


@arhitektura_biznisa

linkedin | instagram | facebook


Pomažem arhitektama i dizajnerima da unaprede svoje poslovanje

bez burnouta.


Comments